سیستم مدیریت پرداخت گرنت اساتید دانشگاه­ ها و پژوهشگاه­ ها

یکی از نیازهای دانشگاه­ ها و پژوهشگاه ­های کشور، داشتن سامانه­ های است که پرداخت گرنت به اساتید را مدیریت کرده، مقررات مربوطه را کنترل نموده و گزارشات لازم را به صورت لحظه ای تهیه و ارائه نماید. نبود سامانه‌های متمرکز در حوزه گرنت باعث شده است که بسیاری از اطلاعات مربوطه بر حسب نیاز از واحدهای دانشگاهی به صورت غیرمتمرکز، گسسته و در قالب جدول و فرم دریافت شود. البته معمولا سامانه‌های مجزایی وجود دارد که اطلاعات پراکنده‌ای را ارائه می‌کنند، اما هیچ سامانه‌ متمرکز و منسجمی برای ترکیب آمار و اطلاعات گرنت وجود ندارد. چنین سامانه ­ای توسط هیچ یک از شرکت­های رایانه ­ای در کشور ارائه نمی ­شود. برای نخستین بار طراحی و اجرای سامانه ­ای خاص تحت عنوان سیستم مدیریت پرداخت گرنت اساتید برای مدیریت جریان گرنت اساتید و مرتبط با پروژه ­های پژوهشی و نیز در ارتباط و یکپارچه با سیستم­ های حسابداری، انبار، اموال و... در این شرکت صورت گرفته است. این سامانه آمار و اطلاعات حوزه‌های مختلف گرنت اعضای هیئت علمی دانشگاه ­ها و پژوهشگاه­ ها را در قالب یک سامانه دریافت می‌کند. مهم­ترین ویژگی این سامانه، دریافت و گزارش اطلاعات یکپارچه گرنت اساتید است. در واقع کاری که سامانه انجام می‌دهد این است که آمار و اطلاعات حوزه‌های مختلف گرنت را در قالب یک سامانه دریافت می‌کند. بنابراین مهم­ترین ویژگی آن، دریافت اطلاعات یکپارچه حوزه‌ مرتبط با گرنت است.

با استفاده از سیستم مدیریت پرداخت گرنت اساتید، واحد پژوهشی به صورت دوره ­ای کارت­ های اساتید را شارژ می ­کند، سپس سیستم به صورت مکانیزه مبلغ شارژ شده را به اطلاع اساتید می ­رساند و اساتید این مبالغ رابه تفکیک هزینه­ های پرسنلی، مصرفی و تجهیزات تخصیص می ­دهند. در انتها پس از تهیه صورت جلسه، و مجوز هزینه کردن اعتبار، اقدام به درج اسناد هزینه اعتبارات پژوهشی می­ کند.

 

 

 سیستم مدیریت پرداخت گرنت اساتید دانشگاه ­ها و پژوهشگاه­ های مانی، تنها سیستم موجود در کشور است

 

امکانات سیستم گرنت اساتید

همکاری با سرویس های خاص بانک ملت در راستای پروژه گرنت

در جریان اجرای پروژه سامانه مدیریت پرداخت گرنت اساتید، به دلیل ماهیت مهم و خاص دانشگاه ­ها، بانک ملت سرویس­های خاصی را طراحی و در اختیار گروه نرم افزاری سیاق قرار داده ­است که بر اساس آن­ها با رعایت کلیه اصول ایمنی، نرم افزار با حساب­های بانک ملت مراودات خودکار خاصی را برقرار و حمایت می­کند.

 

تجارب دانشگاهی شرکت مانی

شرکت مانی تجربه پیاده سازی راهکار ERP دانشگاهی را در چندین سازمان دانشگاهی و پژوهشگاه و دانشگاه بزرگ کشور را دارد. یکی از ماژول­ های پیاده شده در تعدادی از دانشگاه ­ها و پژوهشگاه ­های کشور، سیستم مدیریت پرداخت گرنت اساتید دانشگاه­ ها و پژوهشگاه ­ها می ­باشد.

 

 

راهکار ویژه دانشگاهی شرکت مانی در دانشگاه ها و سازمان های بزرگ و متعددی پیاده شده است. بخشی از مشتریان بزرگ مانی عبارتند از:

            

    جهاد دانشگاهی کل کشور              دانشگاه تهران               دانشگاه رازی کرمانشاه              دانشگاه مذاهب اسلامی

 

 

 

راهکار دانشگاه تهران

سیستم مدیریت پرداخت گرنت اساتید شرکت مانی در دانشگاه تهران تحت نام سامانه مدیریت اعتبارات پرداختی (سماپ) راه اندازی شده است. به منظور ایجاد فرآیند اتوماسیونی پرداخت اعتبارات گرنت پژوهشی و طرح های کاربردی اساتید دانشگاه، به دستور ریاست محترم دانشگاه تهران اقدام به تهیه سامانه گردید که از پایان سال 1396 عملیاتی شد. این سامانه که موظف به نگهداری حساب بن کارت اساتید است، مجهز به درگاه پرداخت بانک می ­باشد و اساتید قادرند با توجه به نوع پرداخت (پرسنلی، مصرفی و تجهیزاتی) در قالب پرداخت کارت به کارت و یا پایا نسبت به پرداخت هزینه ­ها اقدام نمایند. کاربران این سامانه اساتید دانشگاه و پرسنل معاونت پژوهشی دانشگاه تهران می ­باشند و نظارت بر سامانه بر عهده معاونت پژوهشی دانشگاه تهران می ­باشد.

مزایا و امکانات سامانه در دانشگاه تهران

نظم در تراکنش های مالی

ارتباط با سامانه حسابداری و ثبت خودکار اسناد

تهیه خودکار صورت جلسات هزینه

اطلاع از گردش حساب توسط اساتید

مدیریت صورت جلسات توسط حسابداری

 

سامانه «سماپ» دانشگاه تهران با هدف پایش و ارزیابی فعالیت‌ های پژوهشی مرتبط با حوزه گرنت اساتید در واحد‌های دانشگاهی نظیر دانشکده، دانشکدگان و مرکز راه‌اندازی شده است. راه اندازی این سامانه نوید بخش ساماندهی فعالیت‌ های پراکنده مرتبط با حوزه گرنت در دانشگاه تهران می­باشد. این سامانه در راستای سامانه جامع پژوهشی دانشگاه تهران است و آمار ثبت شده توسط اساتید در واحد‌ها و مراکز دانشگاهی به صورت گزارشات برخط برای بهره‌برداری و پایش در سطوح دانشکده، دانشکدگان و دفتر مرکزی دانشگاه تهران مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آمادگی همکاری با دانشگاه ­ها و پژوهشگاه­ ها

با توجه به سابقه درخشان اجرای سیستم های دانشگاهی و پژوهشگاهی، شرکت راهکار مدیریت منابع مانی با داشتن تجربه موفق در این حوزه آمادگی دارد تا این تجربیات را در اختیار سایر دانشگاه­ ها و پژوهشگاه ­ها قرار دهد. با پیاده سازی هر یک از ماژول های دانشگاهی، دانشگاه شما قدم بلندی به سوی بهره وری بر می دارد. با توجه به محدودیت بودجه ای در دانشگاه ها در سال های اخیر، با مکانیزه­ کردن کارها هزینه­ های پرسنلی به شدت کاهش یافته و بعلاوه بهره وری، کنترل های داخلی و ارائه گزارشات به روز افزایش پیدا می کند.