سیستم بودجه ریزی عملیاتی

 

در سال های اخیر، مدیران اجرایی و روسای سازمان‌های بخش عمومی و دولتی به "بودجه ریزی عملیاتی" به عنوان یک نظام مدیریتی برای ارتقای کارایی و اثربخشی مصرف منابع سازمانی بیش از سایر روش‌های بودجه ریزی توجه می‌کنند. زیرا نه مانند بودجه ریزی بر مبنای طرح و برنامه پیچیده است و نه مانند بودجه ریزی افزایشی، بی هدف و ناسازگار است که اجرای آن هیچ یک از اهداف سازمان را برآورده نکند.

در این نظام، اعتبارات بودجه­ای بر مبنای عملکرد واحدهای سازمانی در راستای تولید خروجی­ها (محصولات و خدمات) یا همان اهداف کوتاه­مدت و یا دستیابی به پیامدها و یا همان اهداف بلند مدت، تخصیص می­یابد و بدین ترتیب سازمان به سمت افزایش شفافیت در نحوه مصرف منابع برای انجام فعالیت­ها، تولید خروجی­ها و دستیابی به اهداف و استراتژی­ها و نیز پاسخگویی بیشتر سوق می‌­یابد.

 

بودجه به عنوان بیان مالی عملیات اجرایی، مهم­ترین سند مالی است که دستگاه­های اجرایی را در دستیابی به اهداف سند چشم‌انداز و انجام اثربخش وظایف خود یاری می­کند. نظام بودجه ریزی عملیاتی با هدف نتیجه محوری سعی می­کند تا با پیوند اعتبارات بودجه­ای به نتایج اقدامات به اهداف صرفه جویی، کارایی و اثربخشی بودجه دست یابد. هدف نهایی بودجه­ریزی عملیاتی مانی کمک به اتخاذ تصمیمات عقلایی درباره تخصیص و تعهد منابع دولتی یا بخش عمومی براساس پیامدهای قابل سنجش می باشد که نتایج قابل انتظار (عملکرد) دستگاه را در طول زمان منعکس می‌کند.

 

مجلس شورای اسلامی در بند ز تبصره یک قانون بودجه سال 1381 و جزء 2 بند ب تبصره 4 قوانین بودجه سال های 1382 و 1383 و مواد 138 و 144 قانون توسعه برنامه چهارم و نیز سایر مصوبات، دولت را ملزم کرده است که برای اصلاح نظام بودجه ریزی از روش موجود به روش هدفمند و عملیاتی و به صورت قیمت تمام شده خدمات اقدام کند.

 

نرم افزار بودجه­ریزی عملیاتی مانی نوعی سیستم برنامه ریزی، بودجه ریزی و ارزیابی است که بر رابطه بودجه هزینه شده و نتایج مورد انتظار تاکید می­کند. بودجه عملیاتی محصول برنامه ریزی استراتژیک است که درآن تصمیمات مربوط به تخصیص بهینه منابع بر پایه نتایج پذیرفته شده و محک­های سازمانی مربوط به اهداف کلی، اختصاصی، استراتژی ها و برنامه‌های عملیاتی هر سازمان صورت می گیرد. بعد از تهیه برنامه استراتژیک، هر سازمانی که اعتبارات دولتی دریافت می­کند، بودجه خود را طوری تهیه و تنظیم می‌کند که تصمیم گیری های دارای اولویت مربوط به برنامه استراتژیک خود را منعکس کند. پس تقاضای بودجه توسط سازمان، بیانگر نیازهای آن سازمان برای اجرای نتایج دارای اولویت در برنامه استراتژیک خود می‌باشد.

 

بودجه­ ریزی عملیاتی یک برنامه تلفیق عملکرد سالانه و بودجه سالانه می­باشد که روابط بین سطح اعتبارات برنامه و نتایج مورد انتظار را نشان می­دهد. همچنین تائید می­کند که یک هدف یا مجموعه ای از هدف­ها باید با مقدار معینی از اعتبارات بدست آید. یک بودجه عملیاتی علاوه بر تخصیص هزینه­های فعالیت، همه فعالیت­های (مستقیم و غیرمستقیم) مورد نیاز برای پشتیبانی یک برنامه را تعریف و تعیین می‌کند. یک بودجه عملیاتی عبارت است از یک برنامه سالانه به همراه یک بودجه سالانه است که رابطه میان میزان وجوه تخصیص یافته به هر برنامه با نتایج به دست آمده از اجرای آن برنامه را نشان می­دهد. این بدان معنی است که با میزان مشخصی از مخارج انجام شده در هر برنامه، می­باید مجموعه معینی از اهداف تامین شود.

 

سیستم بودجه ریزی عملیاتی راهکار مدیریت منابع مانی

استقرار نظام بودجه­ریزی عملیاتی در هر سازمان مستلزم گردآوری اطلاعات مالی و غیرمالی فراوانی است، که نیازمند سیستم نرم افزاری مناسبی می باشد. سیستم نرم افزار بودجه­ریزی عملیاتی شرکت راهکار مدیریت منابع مانی وظیفه تدوین بودجه در سازمان را بر عهده دارد. این شرکت با سابقه یک ربع قرن تجربه موفق گروه نرم افزاری سیاق در ارائه راهکارهای گوناگون و محصولات به سازمان‌های مختلف، قدم در این راه گذاشته است.

 

در سیستم بودجه ریزی عملیاتی شرکت راهکار مدیریت منابع مانی برنامه عملیاتی سازمان را  به چشم انداز، اهداف و برنامه دسته بندی کرده و برای هر برنامه می توان سناریوهای مختلفی را که شامل محصولات و خدمات متنوعی است، طراحی نمود. ارقام پیش­بینی شده در بودجه عملیاتی باید مستند به تجزیه و تحلیل تفصیلی برنامه­ها و عملیات و نیز بهای آنها باشد که این مهم با کمک سیستم بهایابی مانی حاصل می شود. برای مثال در بودجه عملیاتی مشخص شود که بهای تمام شده یک دانشجوی کارشناسی رشته حسابداری چقدر باید باشد و افزایش ظرفیت این رشته چقدر هزینه و زمان نیاز دارد.

 

 

سیستم بودجه ریزی عملیاتی مانی یکی از قوی ترین نرم افزار های سیستم اطلاعات یکپارچه( ERP دانشگاهی ) موجود در کشور بر اساس آخرین روش بهایابی موجود در جهان است.

 

مزایای نرم افزار بودجه‌ ریزی عملیاتی:

 

نرم افزار بودجه ریزی و بهایابی عملیاتی از محصولات جدید شرکت نرم افزاری راهکار مدیریت مانی است که در حال حاضر با کیفیت بالا، صحت محاسبات و امکانات نمونه مشابهی در ایران ندارد. این شرکت مفتخر است که سیستم های خود را در سازمان های مهمی به مرحله اجرا رسانده است. 

 

 

سیستم بودجه ریزی عملیاتی شرکت مانی در سازمان های بزرگ و متعددی پیاده سازی شده است. بخشی از مشتریان بزرگ مانی عبارتند از:

     انتصاب سرپرست جدید جهاد دانشگاهی مازندران / قدردانی رییس جهاد دانشگاهی از  خدمات حسینی - ایسنا                                           دانشگاه رازی - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

          جهاد دانشگاهی کل کشور                               دانشگاه تهران                                 دانشگاه رازی کرمانشاه